The County You Live, Work And Play

© 2016 All rights reserved. Made By Mike Wilson

SNP Lanarkshire Victory


06/05/16

































The Scottish National Party swept to victory across Lanarkshire, seizing every county constituency in the Holyrood election.

Scottish Labour were second in all but one of the first-past-the-post seats that were up for grabs across the area.

And seven MSPs were elected for the Central Scotland region using the party list system – with Scottish Labour claiming four and the Scottish Conservatives taking three.































Christina McKelvie retained the Hamilton, Larkhall and Stonehouse seat


Christina McKelvie was re-elected to the Hamilton, Larkhall and Stonehouse constituency for the SNP with a majority of 5437.

She claimed 13,945 votes and pushed Scottish Labour’s Margaret McCulloch into second spot with 8508.

Margaret Mitchell took third place for the Scottish Conservatives with 5596 votes, but was also later re-elected to the Scottish Parliament as a Central Scotland MSP.

Eileen Baxendale was fourth in the constituency, taking 836 votes for the Scottish Liberal Democrats.
































Aileen Campbell once again secured the Clydesdale constituency.


In the Clydesdale constituency, Aileen Campbell retained the seat for the SNP with a majority of 5979.

She took 14,821 votes, while Alex Allison took the second spot for the Scottish Conservatives with 8842 votes.

Claudia Beamish was third for Scottish Labour on 6995 followed by independent candidate Danny Meikle on 1332.

Bev Gauld (Clydesdale and South Scotland Independent) claimed 909 votes with Jennifer Jamieson Ball taking 820.


































Clare Haughey won the Rutherglen constituency, which also covers Blantyre


In the Rutherglen constituency – which also covers Blantyre – Clare Haughey of the SNP seized control of the seat from Scottish Labour’s James Kelly, with a majority of 3743.

Haughey polled 15,222 votes to take top spot, with Kelly taking 11,479. Kelly was later returned as a Glasgow Region MSP.

Taylor Muir was third for the Scottish Conservatives on 3718 followed by Robert Brown of the Scottish Liberal Democrats on 2533.





























Linda Fabiani won the East Kilbride seat with a huge majority


Linda Fabiana retained the East Kilbride seat for the SNP with a majority of 10,979.

She claimed 19,371 votes to push Lizanne Handibode of Scottish Labour into second with 8392.

Graham Simpson polled 5857 votes for the Scottish Conservatives, with Paul McGarry coming fourth for the Scottish Liberal Democrats on 1009 votes.































Richard Lyle (centre) takes Uddingston and Bellshill, defeating Michael McMahon (right)


In North Lanarkshire, the picture was the same as the former Labour heartland went with the SNP.

Richard Lyle took Uddingston and Bellshill from Michael McMahon, with a majority of 4809.

Lyle claimed 14,424 votes while McMahon was second on 9615.

Andy Morrison was third for the Scottish Conservatives on 4693 while Kaitey Blair took fourth spot for the Scottish Liberal Democrats with 811.






























Clare Adamson secured Motherwell and Wishaw


Former Central Scotland MSP Clare Adamson won the Motherwell and Wishaw seat for the SNP, defeating Scottish Labour’s John Pentland with a majority of 6223.

Adamson claimed 15,291 votes while Pentland was second with 9068.

Meghan Gallacher was third for the Scottish Conservatives on 3991 followed by Yvonne Finlayson of the Scottish Liberal Democrats on 761.
































Alex Neil (centre) once again secured Airdrie and Shotts


In Airdrie and Shotts, Alex Neil retained his seat for the SNP with a majority of 6192.

He claimed 13,954 votes to defeat Richard Leonard of Scottish Labour who won 7762.

Eric Holford of the Scottish Conservatives was third on 4164 followed by Louise Young of the Scottish Liberal; Democrats on 693.






























Fulton McGregor (SNP) won Coatbridge and Chryston, defeating Elaine Smith (Labour)


Elaine Smith of Scottish Labour lost her Coatbridge and Chryston seat to the SNP’s Fulton MacGregor, who claimed a majority of 3779.

The electorate backed MacGregor with 13,605 votes while Smith won 9826. However, Smith was later returned to the Parliament as a Central Scotland MSP.

Robyn Halbert was third for the Scottish Conservatives with 2868 votes, followed by John Wilson of the Scottish Green Party on 1612 and Jenni Lang of the Scottish Liberal Democrats on 423.
































Jamie Hepburn of the SNP took Cumbernauld and Kilsyth


Jamie Hepburn won Cumbernauld and Kilsyth for the SNP with a majority of 9478.

He claimed 17,015 votes to push Mark Griffin of Scottish Labour into second place with 7537.

Anthony Newman was third for the Scottish Conservatives on 3068 with Irene Lang taking 688 votes for the Scottish Liberal Democrats.


The candidates elected to serve as Members of the Scottish Parliament for the Central Scotland Region were:

Richard Leonard (Scottish Labour Party)

Monica Lennon (Scottish Labour Party)

Mark Griffin (Scottish Labour Party)

Elaine Smith (Scottish Labour Party)

Margaret Mitchell (Scottish Conservative and Unionist Party)

Graham Simpson (Scottish Conservative and Unionist Party)

Alison Harris (Scottish Conservative and Unionist Party)


The candidates elected to serve as Members of the Scottish Parliament for the Glasgow Region were:

Anas Sarwar (Scottish Labour Party)

Johann Lamont (Scottish Labour Party)

James Kelly (Scottish Labour Party)

Pauline McNeill (Scottish Labour Party)

Adam Tomkins (Scottish Conservative and Unionist Party)

Annie Wells (Scottish Conservative and Unionist Party)

Patrick Harvie (Scottish Green Party).


Hamilton, Larkhall and Stonehouse

Eileen Baxendale (Scottish Liberal Democrats) – 836

Margaret McCulloch (Scottish Labour Party) – 8508

Christina McKelvie (Scottish National Party (SNP) – 13, 945

Margaret Mitchell (Scottish Conservative and Unionist Party) – 5596

Rejected ballot papers – 110

Electorate – 57,662

Total votes cast – 28,995

Turnout – 50.3 per cent


Clydesdale

Alex Allison (Scottish Conservative and Unionist Party) – 8842

Claudia Beamish (Scottish Labour Party) – 6995

Aileen Campbell (Scottish National Party (SNP) – 14,821

Bev Gauld (Clydesdale and South Scotland Independent) – 909

Jennifer Jamieson Ball (Scottish Liberal Democrats) – 820

Danny Meikle (Independent) – 1332

Rejected ballot papers – 83

Electorate – 58,483

Total votes cast – 33,802

Turnout – 57.8 per cent


Rutherglen

Robert Brown (Scottish Liberal Democrats) – 2533

Clare Haughey (Scottish National Party SNP) – 15,222

James Kelly (Scottish Labour Party) – 11,479

Taylor Muir (Scottish Conservative and Unionist Party) – 3718

Rejected ballot papers 135

Electorate – 60,707

Total votes cast – 33,087

Turnout – 54.5 per cent


East Kilbride

Linda Fabiani (Scottish National Party (SNP) – 19,371

Lizanne Handibode (Scottish Labour Party) – 8392

Paul McGarry (Scottish Liberal Democrats) – 1009

Graham Simpson (Scottish Conservative and Unionist Party) – 5857

Rejected ballot papers – 139

Electorate – 61,149

Total votes cast – 34,768

Turnout – 56.9 per cent


Uddingston and Bellshill

Kaitey Blair, Scottish Liberal Democrats – 811

Richard Lyle, Scottish National Party (SNP) –14,424

Michael McMahon, Scottish Labour Party – 9615

Andy Morrison, Scottish Conservative and Unionist Party – 4693

Rejected ballot papers – 173

Total votes cast – 29,716

Turnout – 51.6 per cent


Motherwell and Wishaw

Clare Adamson, Scottish National Party (SNP) – 15,291

Yvonne Finlayson, Scottish Liberal Democrats – 761

Meghan Gallacher, Scottish Conservative and Unionist Party – 3991

John Pentland, Scottish Labour Party –9068

Rejected ballot papers – 133

Total votes cast – 29,244

Turnout – 57.2 per cent


Airdrie and Shotts

Eric Holford, Scottish Conservative and Unionist Party – 4164

Richard Leonard, Scottish Labour Party – 7762

Alex Neil, Scottish National Party (SNP) – 13,954

Louise Young, Scottish Liberal Democrats – 693

Rejected ballot papers – 102

Total votes cast – 26,675

Turnout – 49.5 per cent


Coatbridge and Chryston

Robyn Halbert, Scottish Conservative and Unionist Party – 2868

Jenni Lang, Scottish Liberal Democrats – 423

Fulton MacGregor, Scottish National Party (SNP) –13,605

Elaine Smith, Scottish Labour Party – 9826

John Wilson, Scottish Green Party –1612

Rejected ballot papers – 73

Total votes cast – 28,407

Turnout – 53.4 per cent


Cumbernauld and Kilsyth

Mark Griffin, Scottish Labour Party – 7537

Jamie Hepburn, Scottish National Party (SNP) – 17,015

Irene Lang, Scottish Liberal Democrats – 688

Anthony Newman, Scottish Conservative and Unionist Party –3068

Rejected ballot papers – 93

Total votes cast – 28,401

Turnout – 56.8 per cent